Semmelweis Garancia Védjegy
Magyar Gyermekmentő Alapítvány
E-mail : info@mgya.org

HOGYAN ÉRTESÍTSÜK A MENTŐKET?

 

  1. Hívjuk a 112 -es számot (akár vezetékes, akár mobiltelefonról)
  2. Türelemmel várjunk a felvevő jelentkezéséig (ne tegyük le a telefont, mert újrahívás esetén ismét a várakozósor végére kerülünk!)
  3. A felvevő kérdéseire válaszoljunk! Törekedjünk pontos, rövid és érthető tényközlésre
  4. Készüljünk a következő kérdések megválaszolására:
    • Mi történt? (pl.: a gyermek fullad, görcsöl, eszméletlen, elgázolták stb.)
    • Hány beteg/sérült van, és azoknak milyen az állapota? (pl.: látható erős vérzés, beszél és kontaktusba vonható, nem beszél és nem reagál)
    • Beteg(ek) kora, neve (hangsúlyozottan pl.: 7 hónapos, 7 éves, vagy esetleg 7 hetes)
    • Hol található a beteg? (pl.: közterület esetén minél pontosabban, pl: M1 autópálya 46-os km szelvény Nagykanizsa felé; Lakásnál: házszám, lépcsőház száma, emelet, ajtó és kaputelefon hívószáma, vagy belépési kódja
  5. Minden esetben várjuk meg, hogy a hívásfogadó operátor zárja le a beszélgetést (általában a „Küldjük a segítséget” mondattal)

A bejelentésekről hangfelvétel készül!

 

Milyen esetekben ÉRTESÍTSÜK A MENTŐKET?

 

  • ha életveszély, vagy annak gyanúja áll fenn (eszméletlen állapot, bármilyen eredetű súlyos vérzés, stb.);
  • baleset, sérülés esetén,
  • bármilyen eredetű mérgezés esetén;
  • megindult szülés, illetve a fennálló terhesség alatt bekövetkező rendellenesség miatt;
  • ha erős fájdalom, vagy más riasztó panasz, illetve tünet észlelhető (pl. fulladásérzés, nehézlégzés, végtagbénulás, stb.);
  • ha olyan magatartászavart észlelünk, mely során a beteg saját maga, vagy mások életét veszélyezteti.

 

forrás: www.mentok.hu

 

Segélykérő szám: 112

 

 A 112 az Európai Unió tagállamainak a nap 24 órájában hívható segélyhívó száma, amelynek hívásával azonnali segítség kapható a készenléti szervektől (Rendőrség, Mentőszolgálat, Katasztrófavédelem). A 112-es segélyhívószámot közel 30 évvel ezelőtt az Európai Unió kezdeményezése alapján hozták létre azzal a céllal, hogy a bajbajutottaknak csak egy segélyhívószámot legyen szükséges megjegyezni függetlenül attól, hogy mentőt, tűzoltót vagy rendőrt szeretnének hívni.

A 112-es segélyhívó szám minden nyilvános, vezetékes és mobiltelefonról ingyenesen hívható. A legtöbb mobiltelefonon a 112-es szám a billentyűzár feloldása nélkül is hívható. Abban az esetben is lehet 112-es hívást kezdeményezni, ha nincs hálózat a mobiltelefonon.

Hazánkban Miskolcon és Szombathelyen alakították ki a hívásfogadó központokat, ahol a hívásfogadó operátorok fogadják és szükség esetén onnan továbbítják a bejelentéseket az illetékes, intézkedő készenléti szervek részére.

A segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő használata és a valótlan bejelentés is szabálysértésnek minősül és pénzbírság megfizetését vonhatja maga után.
Az indokolatlan hívások túlterhelhetik a rendszert, veszélybe sodorva azoknak az életét, akik valóban a rendőrség, mentőszolgálat vagy a katasztrófavédelem segítségére szorulnak.

forrás: www.police.hu

kapcsolódó videó:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=Em2V9u3y_QQ&feature=emb_logo

forrás: www.youtube.com

 

Hogyan támogathat »
Támogatóink
Fő támogatónk:
Kiemelt támogatónk: